02. 05.
Hokejistou sezony je Michal Vondrka, čtyři ceny do Komety

Krátce po skončení dalšího ročníku Tipsport extraligy došlo i na tradiční předávání týmových a individuálních cen. V rámci slavnostního večera byl v pražském hotelu Hilton Prague vyhlášen Hokejista sezony 2016/17. Nejprestižnější cenu, o níž rozhodují samotní hráči prostřednictvím České asociace hokejistů, z.s., si odnesl útočník Pirátů Chomutov Michal Vondrka. Zkušený hokejista, který na pomyslném trůnu vystřídal Romana Červenku, během základní části zaznamenal 46 bodů za 23 branek a stejný počet nahrávek.

Michal Vondrka na výborné výsledky z dlouhodobé části soutěže plynule navázal také ve vyřazovacích bojích, kde v 17 zápasech nasbíral 14 bodů. S deseti brankami na kontě se stal nejlepším střelcem play off a výrazně tak pomohl k historické účasti Chomutova v semifinále Generali play off TELH. Ze slavnostního galavečera, který napsal už 22. díl, si Piráti odnesli další dvě individuální ocenění.

Jako Nejlepšího obránce zvolili redaktoři deníku Blesk Juraje Valacha a Nejlepším hráčem utkání byl nejčastěji vybrán brankář Ján Laco. Tradiční předávání týmových a individuálních cen jinak ovládli hokejisté HC Kometa Brno, kteří po dlouhých 51 letech dosáhli na mistrovský titul a jejich zástupci převzali prestižní Masarykův pohár. Jihomoravané ve finále přehráli hokejisty Liberce 4:0 na zápasy.

Čerství mistři nejvyšší tuzemské soutěže v úterý získali celkem čtyři individuální ocenění. Cenu Václava Paciny pro Nejlepšího hráče Generali play off Tipsport extraligy přebíral brankář Marek Čiliak, jehož kvality zároveň ocenili redaktoři deníku Právo a vyhlásili jej Nejlepším brankářem roku. S průměrem 1,42 inkasované branky na zápas a úspěšností zákroků 94,59 % ovládl statistiky brankářů v play off.

Právě slovenský gólman vyhrál poslední dva ročníky soutěže Zlatá helma SENCOR, pomyslné žezlo po něm přebírá spoluhráč Marek Kvapil. Fanoušky v uplynulé sezoně nejvíc zaujalo jeho brilantní sólo. Do Brna putovalo i ocenění České televize pro nejlepšího Nováčka roku. Stal se jím osmnáctiletý útočník Martin Nečas, který premiérovou sezonu mezi muži ozdobil 19 body za jedenáct branek a osm nahrávek.

Pohár prezidenta Českého svazu ledního hokeje pro vítěze dlouhodobé části patřil stejně jako loni Bílým Tygrům Liberec. Pozici Nejlepšího trenéra Tipsport extraligy obhájil liberecký Filip Pešán, rozhodli o tom redaktoři ČTK. Historicky čtvrtého vítěze poznala statistika Radegast Index, měřící především bojovnost hráčů. V té znovu triumfoval vítkovický obránce Jan Výtisk, který ovládl pořadí s hodnotou RI 427.

Nejproduktivnějším hráčem základní části Tipsport extraligy se stal s 52 body útočník Lukáš Pech, hokejista HC Sparta Praha v 50 zápasech nasbíral 20 gólů a 32 asistencí. O čtyři body tak překonal druhého Dominika Kubalíka. Útočník HC Škoda Plzeň nastřílel 29 branek, další tři přidal v play off a podruhé v řadě přebíral z rukou redaktora Sportu ocenění pro Nejlepšího střelce extraligové sezony 2016/17.

Nedílnou součástí hokejových zápasů jsou také rozhodčí, tím nejlepším byl letos zvolen hlavní Pavel Hodek s číslem pět na zádech. Pohár pro vítěze druhé nejvyšší soutěže, která se stejně jako v předchozí sezoně hrála pod názvem WSM Liga, obdrželi zástupci ČEZ Motor České Budějovice. Klub z jihu Čech v následné baráži usiloval o návrat mezi tuzemskou elitu, ale na rozdíl od HC Dukla Jihlava neuspěl.

Výsledky:

Mistr ČR Tipsport extraligy ledního hokeje (Tipsport + Generali + ČSLH): HC Kometa Brno
Pohár prezidenta Českého svazu ledního hokeje (ČSLH): Bílí Tygři Liberec
Hokejista sezony Tipsport ELH (Tipsport + Generali): Michal Vondrka (Piráti Chomutov)
Nejlepší hráč Generali play off Tipsport ELH – Cena Václava Paciny (MF Dnes): Marek Čiliak (HC Kometa Brno)
Nejproduktivnější hráč Tipsport ELH (Česká televize): Lukáš Pech (HC Sparta Praha)
Zlatá helma SENCOR (Sencor): Marek Kvapil (HC Kometa Brno)
Vítěz Radegast indexu (Radegast): Jan Výtisk (HC Vítkovice Ridera)
Nejlepší hráč utkání (Škoda Auto): Ján Laco (Piráti Chomutov)
Nejlepší střelec (Deník Sport): Dominik Kubalík (HC Škoda Plzeň)
Nejlepší obránce (Blesk): Juraj Valach (Piráti Chomutov)
Nejlepší brankář (Právo): Marek Čiliak (HC Kometa Brno)
Nejlepší trenér (ČTK): Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec)
Nejlepší nováček (Česká televize): Martin Nečas (HC Kometa Brno)
Nejlepší rozhodčí (AVE CZ): Pavel Hodek
Vítěz WSM Ligy (ČSLH): ČEZ Motor České Budějovice

 

RADEGAST INDEX STVOŘIL LEGENDU: JANA VÝTISKA

radegast_logo_index

Extraligová metrika Radegast index byla ve své základní části ve znamení jediného borce. Všech šest měsíčních hodnocení zcela ovládl Jan Výtisk z HC Vítkovice Ridera, když v celkovém hodnocení jako vůbec první hráč pokořil hranici 400 bodů. Druhého Jana Jaroměřského z HC Olomouc přeskočil o 187 bodů. Třetí Michal Gulaši z mistrovské Komety Brno nasbíral 235 bodů. Ve finálové sérii to byl právě on, kdo alespoň na chvíli ochutnal pocit nosit zelenou helmu patřící největším bojovníkům.

Jan Výtisk obhájil prvenství v Radegast indexu z loňské sezóny, kdy si jej vybojoval coby kapitán tehdy mistrovského Liberce. Letos si pro vítězství dokráčel v dresu Vítkovic, kam se vrátil před sezónou po dlouhých třinácti letech. „Fenomén Výtisk v této sezóně přepisuje historické statistiky. Svou bojovností a obětavostí pro klub nejenže dominuje Radegast indexu, ale skvěle naplňuje hodnoty značky Radegast,“ říká Marek Grabovský, manažer značky Radegast. Samotného Výtiska každoměsíční i celkový triumf v Radegast indexu těší, při hodnocení svého osobního úspěchu však dokazuje, jak důležitým prvkem pro kabinu je. „Vítězství v Radegast indexu si samozřejmě vážím, mnohem důležitější pro mě však je celkové hodnocení týmu, což v letošní sezóně nebylo podle mých představ. V příští sezóně udělám maximum pro týmový úspěch,“ prozradil staronový vítěz metriky Jan Výtisk. 

KDY DOSTANOU ŠANCI OSTATNÍ?

Odhodlání ostravského obránce tak hatí plány a vyhlídky ostatních extraligových borců, kteří celou sezónu pořádali hon na Výtiska. Snad nejblíž byl zelené helmě olomoucký obránce Jan Jaroměřský. V prosinci vedl metriku až do posledního utkání roku 2016 právě on. Výtisk však v zápase na litvínovském ledě nasbíral deset Radegast index bodů a sympatického obránce z Hané přeskočil o jediný bod. Sám Jan Jaroměřský k tomu tehdy s úsměvem poznamenal: „Pokud v každém utkání udělá Honza Výtisk deset až dvanáct bodů, pak si zelenou helmu zaslouží. Ale nebojte, on jednou s hokejem skončí. To pak dostaneme šanci i my,” prohlásil s nadhledem celkově druhý muž Radegast indexu základní části. 

MEZI FANOUŠKY BEROU VÝHRU VÍTKOVICE A NADACE JAKUBA VORÁČKA

O tom, že severní Morava je líhní opravdových bojovníků nesvědčí jen vítězství Jana Výtiska v Radegast indexu. Vítkovice ovládly také tradiční Radegast index dražbu, kde se sešly artefakty největšího bojovníka každého týmu. Fanoušci pak po dobu tří týdnů sváděli v dražbě souboj nejen o jednotlivé artefakty, ale také o celkové vítězství v aukci. Absolutním vítězem se stali fanoušci Vítkovic. Jeden z nich totiž za helmu Honzy Výtiska nabídl 15.000,- Kč, což byl absolutně nejvyšší příhoz nejen pro helmu, ale také celé aukce, která vynesla téměř 75.000,- Kč. „Polovina z celkové částky aukce bude věnována Nadaci Jakuba Voráčka, za zbývající částku bude fanouškům Vítkovic v květnu uspořádána oslava spolu s jejich hokejisty,“ dodává Marek Grabovský.

HOŘKÁ VOLBA

Nedílnou součástí letošního ročníku extraligy byl také projekt Radegast Hořká volba. Ten propojoval příběhy hokejistů-bojovníků a fanoušků ve všech extraligových klubech. „Stejně jako hokejisté se na ledě obětovávají pro svůj tým, v hledišti sedí řada fanoušků, jejichž příběhy splňovaly parametry samotné metriky Radegast Index – tedy obětavost, nezdolnost, bojovnost a překonávání překážek,“ přibližuje myšlenku projektu Marek Grabovský ze značky Radegast. Prostřednictvím klubů, fanklubů a internetové stránky www.horkavolba.cz bylo objeveno čtrnáct nejobětavějších fanoušků. 

NEJOBĚTAVĚJŠÍ Z OBĚTAVÝCH

Mezi příběhy Hořké volby tak byl například objeven fanoušek Petr Míček, který 26 let nevynechal jediné domácí utkání Vítkovic. Nejobětavějším fanouškem Litvínova se stal statistik Vratislav Bílek. Ten má svou téměř třicetiletou klubovou příslušnost převedenou na čísla a fakta. V Hradci Králové šéfuje kotli, bubeníkům a organizuje výjezdy fanoušků Nikola Matějčková, která boří mýty o tom, že ženy patří k plotně. Další žena, Jaroslava Ornstová, upoutala pozornost životním příběhem, ve kterém jasně prokázala své ocelové srdce, které tluče pro Třinec. Největší bojovníci byli vyhlášeni přímo v srdci svého milovaného klubu – na ledové ploše. Více o projektu a příběhy všech čtrnácti bojovníků najdete na www.horkavolba.cz.

Foto: Karel Švec / ČSLH.