05. 05.
Milan Gulaš obhájil prvenství!

Krátce po skončení další sezony Tipsport extraligy došlo i na tradiční předávání týmových a individuálních cen. V rámci 24. ročníku byl v hotelu Holiday Inn v Brně vyhlášen Hokejista sezony 2018/19. Nejprestižnější cenu, o níž rozhodují hlasy samotných hráčů, si odnesl útočník HC Škoda Plzeň, Milan Gulaš. Zkušený hokejista získal celkem čtyři prestižní ocenění.

Milan Gulaš v základní části zaznamenal 62 bodů za 30 branek a 32 nahrávek, na slavnostním vyhlášení získal také ocenění pro Nejproduktivnějšího hráče Tipsport extraligy a Nejlepšího střelce sezony 2018/19. A aby cen nebylo málo, odnesl si ještě trofej pro Nejlepšího hráče utkání. Na výborné výsledky z dlouhodobé části soutěže navázal i ve vyřazovacích bojích, kde ve 14 utkáních nasbíral 14 bodů.

Pohár prezidenta Českého hokeje pro vítěze základní části vybojoval tým Bílí Tygři Liberec. Individuální ocenění pro libereckou kabinu získali Roman Will, Nejlepší brankář sezony, a Ladislav Šmíd, Nejlepší obránce. Hokejisté HC Oceláři Třinec, kteří po 8 letech slavili mistrovský titul, převzali prestižní Masarykův pohár. Ve finále přehráli hokejisty z Liberce 4:2 na zápasy. Mistři elitní tuzemské soutěže získali navíc dvě individuální ceny. Nejlepším trenérem byl vyhlášen Václav Varaďa a Cenu Václava Paciny pro Nejlepšího hráče Generali play off Tipsport extraligy získal brankář Šimon Hrubec, který s průměrem 1,92 inkasované branky na zápas a úspěšností zákroků 92,62 % patřil k hvězdám vyřazovacích bojů.

Anketu Zlatá helma SENCOR ovládl popáté hokejista HC Kometa Brno. Po Marku Kvapilovi, Martinu Nečasovi a dvou triumfech Marka Čiliaka letos zaujala fanoušky nejvíc střela v pádu v podání Petera Muellera. Nejlepším juniorem DHL extraligy se stal gólman Dominik Pavlát     z týmu Piráti Chomutov, ocenění České televize pro Nováčka roku získal brankář HC Energie Karlovy Vary Jan Bednář. Statistiku Radegast Index, měřící především bojovnost hráčů, opět vyhrál důrazný obránce HC VÍTKOVICE RIDERA Jan Výtisk, který ovládl pořadí s hodnotou RI 265.

Nedílnou součástí hokejových zápasů jsou také rozhodčí, tím nejlepším byl v uplynulé sezoně zvolen Vladimír Pešina. Pohár pro vítěze Chance ligy, druhé nejvyšší soutěže, vybojoval tým ČEZ Motor České Budějovice. V následné baráži však neuspěl, návrat mezi tuzemskou elitu slaví Rytíři Kladno.

HOKEJISTA SEZONY 2018/2019 – VÝSLEDKY

Mistr ČR Tipsport extraligy ledního hokeje (Tipsport + Generali): HC Oceláři Třinec

Pohár prezidenta Českého hokeje (ČH): Bílí Tygři Liberec

Hokejista sezony Tipsport ELH (Tipsport + Generali): Milan Gulaš (HC Škoda Plzeň)

Nejlepší hráč Generali play off Tipsport ELH – Cena Václava Paciny (MF Dnes): Šimon Hrubec (HC Oceláři Třinec)

Nejproduktivnější hráč Tipsport ELH (Česká televize): Milan Gulaš (HC Škoda Plzeň)

Zlatá helma SENCOR: Peter Mueller (HC Kometa Brno)

Vítěz Radegast indexu (Radegast): Jan Výtisk (HC Vítkovice Ridera)

Nejlepší hráč utkání (Škoda Auto): Milan Gulaš (HC Škoda Plzeň)

Nejlepší střelec (Deník Sport): Milan Gulaš (HC Škoda Plzeň)

Nejlepší obránce (Blesk): Ladislav Šmíd (Bílí Tygři Liberec)

Nejlepší brankář (Právo): Roman Will (Bílí Tygři Liberec)

Nejlepší trenér (ČTK): Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec)

Nejlepší nováček (Česká televize): Jan Bednář (HC Energie Karlovy Vary)

Nejlepší rozhodčí (Český hokej): Vladimír Pešina

Nejlepší junior DHL extraligy (Český hokej): Dominik Pavlát (Piráti Chomutov)

Vítěz Chance ligy (Český hokej): ČEZ Motor České Budějovice

radegast-index

JEDEN VÍTĚZ, TŘI VELKÁ JMÉNA

Dějiny píšou vítězové. V těch hokejových to platí také, ovšem s jedním háčkem. Letošní ročník extraligy ovládli Oceláři z Třince, kteří ve svých řadách mají skutečného bojovníka. Obránce David Musil vybojoval v únoru vítězství v měsíčním hodnocení Radegast indexu a právem nasadil zelenou helmu. Coby člen mistrovského týmu se však musí sklonit před jinými dvěma jmény. Michal Gulaši a Jan Výtisk. Ten první vybojoval celkem tři měsíční vítězství, ten druhý pak ovládnul metriku celkovou a stává se tak počtvrté za sebou celkovým vítězem Radegast indexu.

TŘIKRÁT GULAŠI

Úspěch není snadný, ale stojí za to. V letošní sezóně si tento fakt vyzkoušel na vlastní kůži také obránce brněnské Komety Michal Gulaši. Ze šesti měsíčních hodnocení (tedy po dobu trvání základní části) ovládl hned tři z nich. Zelenou helmu, symbol bojovníka, tak nasadil v říjnu, lednu a únoru. „Mít zelenou helmu je pro mě obrovská čest a odměna za práci. Je to však jen střípek z mozaiky úspěchů. Pokud tento dílek přispěje k úspěchu celého týmu, pak má moje hra smysl, přínos a radost ze zelené helmy je na místě,“ prohlásil dvaatřicetiletý rodák z Ostravy, který druhou sezónu válí za Kometu Brno a v celkovém hodnocení letošního Radegast indexu nasbíral 236 bodů, které však na celkové vítězství nestačily.

VÝTISK POČTVRTÉ

Titul největšího bojovníka obhájil počtvrté za sebou Jan Výtisk z HC Vítkovice Ridera. Ostravský matador letos neudivoval svou obětavostí o nic méně než v předešlých ročnících. „Je fajn sbírat ocenění za práci, která není tolik vidět. Týmový úspěch však pro mě vždy byl a bude tím nejdůležitějším cílem, za kterým v každém zápase kráčíme,“ řekl před play off hráč, který letos v únoru překročil hranici tisíci odehraných extraligových zápasů. „Další tisícovku už nepřidám, ale slibuji, že nějakou dobu se na ledě ještě objevovat budu a pro tým obětuji i duši,“ vzkázal Jan Výtisk. Třetím do party, který letos nasadil zelenou helmu byl David Musil z mistrovského celku Třince. „Vážím si této ceny. Jsou hráči, kteří dávají góly a tím pádem jsou vidět. Pak jsou ale hráči, kteří dělají černou, neviditelnou práci. Radegast index oceňuje právě tuhle jejich práci, kterou lidi tolik nevidí,“ prohlásil čerstvý vítěz extraligy David Musil.

BOJOVNÍCI Z PODHŮŘÍ RADEGASTU

Bůh Radegast na vrcholu hory Radhošť nasadil triumfální výraz. Týmy z jeho bezprostřední blízkosti totiž ovládly týmové hodnocení Radegast indexu. Vítkovice v čele s bojovníkem Výtiskem nasbíraly dohromady 1292 body a zaslouženě si dokráčely pro vítězství, mistrovský Třinec se pak usadil na druhém místě s 1223 body a odsunul na třetí místo Kometu Brno. Na opačné straně tabulky se krčí zachráněné Pardubice s celkovým skóre 693 RI body.

PUTOVNÍ KAMENNÁ HELMA

Ocenění za vítězství v Radegast indexu si Jan Výtisk převezme na galavečeru Hokejista sezóny. Také za letošní sběr bodů získá šek na pivo Radegast.  Výše odměny odpovídá celkovému součtu bodů v letošním Radegast indexu. Letos si tak Výtisk odnese 265 piv. „Mám spoustu odběratelů, kteří mají přímo či nepřímo podíl na mém úspěchu. Rád se s nimi rozdělím,“ směje se ostravský obránce, který spolu s pivním šekem převezme i trofej pro vítěze, putovní kamennou helmu. Přenechá ji příští rok někomu jinému nebo popáté v řadě triumfuje?

Fotografie

Autor: Karel Švec (Český hokej).